Sok keresett és népszerű bélyeg van a világon, amit minden bélyeggyűjtő szeretne a bélyeggyűjteményében látni. Ezek közül is ma a fordított párokra térünk ki.
A fordított párok nyilván nem szokványos bélyegek, amit az ember levélen lát, vagy átlagember a postán megvehet. A különlegesség és ritkaság érzetét keltik talán egy szórakozott nyomdász tréfájaként vagy esetleg figyelmetlenségének eredményeként. Nagyon jól mutatnak egy bélyeggyűjteményben, igazi gyöngyszemek.
Ezért is találták ki őket – a bélyeggyűjtők számára. Vannak persze olyan bélyegek, melyek kizárólag fordított párban nyomtathatók, gondoljunk csak a háromszög alakú bélyegekre, amik gazdaságosan csak fordított párokban nyomtathatók. Ezeknél természetes a fordított párok előfordulása, ezt legfeljebb még a csíkok tükrözésével lehet fokozni.

A fordított párok illetve csíkok valójában nagyon kreatív és okos termékek a bélyeggyűjtők vágyainak kiszolgálására. Csupán némi nyomdatechnikai előkészület kell csak ahhoz, hogy valamennyi ívben születhessenek az oldaluknál illetve a talpuknál összefüggő fordított párok. Hogy ívenként menny van ezekből, csak a gyártó döntése. A fordított párok száma és előfordulási aránya természetesen függ az ív méretétől és dimenziójától.
Az 1956-ban megjelent Hunyadi János kiadás valamennyi bélyegét elfordítva nyomták a mellette lévőhöz képest, így a fordított párok előfordulási aránya magas.

Egy íven belül lehet csak egy fordított állású bélyeg csík – általában az ív közepén, de lehet akár több is – mindez csak döntés kérdése. Persze minél kevesebb a fordított párok aránya a teljes kiadáson belül, annál ritkábbak és értékesebbek a fordított párok.
A magyar bélyegkiadás nem igazán bővelkedik fordított párokban, a háromszög alakú bélyegeken kívül. Első körben minden bélyeggűjtő csak az Újjáépítés sorra vagy Hunyadi Jánosra gondol.

A huszadik század végének legismertebb fordított párja az “Emberi jogok” bélyeg illetve kisív. Ez a bélyeg különleges kisívekben készült, amely a bélyegek talpánál illetve felső szélén összefüggő bélyegekből áll. Ezt ráadásul még feldobja az ENSZ szelvény, amely asszimetrikussá teszi a csíkokat – így még látványosabb a fordított állás.

Várok kedves gyűjtőtársainktól is a fordított párokat fényképezve vagy scannelve, Facebook csoportunkban!