Akit érdekel a történelem és a bélyegek, az bizony jó helyen jár. Bátran állíthajuk, hogy a tábori posta és hadifogoly küldemények a bélyeggyűjtés egyik legtanulságosabb és egyben legmegindítóbb területét alkotják.
Képzeljük csak el, milyen fizikai, emberi és érzelmi körülmények között íródtak ezek a levelezőlapok a frontról, hadifogságból, az ismeretlenség homályából, a szeretett otthoniakhoz, illetve az otthon maradt szerettektől a távolra szakadt, bajba került katonákhoz.
Ami elképesztő, hogy ilyen válságos körülmények között is működött a levél továbbítás, a hadsereg, illetve a Vöröskereszt jóvoltából.
Aki tábori, illetve hadifogoly posta küldeményeket gyűjt, alaposan megismerheti a különböző hadtestek kronológiai mozgását és azok logisztikai kiszolgáló útvonalait is. Ezekhez a küldeményekhez nem használtak bélyegeket, csupán erre a célra rendszeresített levelezőlapokat, melyet ingyenesen biztosítottak az érintettek számára, az ide vonatkozó szabályok és egyezmények értelmében. A hadifogoly levelezés jellemző formátuma a nyílt levelezőlap volt, ami egyszerűvé tette a cenzúra intézményét, követelte meg, hadititkok kiszivárogtatását és a hadsereg optimista moráljával ellentétes gondolatokat kiszűrendő. A levelezőlapok mellett zárt levelek továbbítására is volt lehetőség, a cenzúra működése mellett.
A levelek címzése kódolt, a hadifoglyok pontos tartózkodási helyét csak egy irányítószám illetve postafiók szám jelöli, így nem derült ki a hadifogoly táborok helye sem a külvilág számára.
Beleolvasva a levelekbe – úgy gondolom, hogy ennyi év távlatából, a személyi adatok megőrzése mellett ez már megengedhető – egy rövid időre belehelyezhetjük magunkat ezeknek a hősöknek és áldozatoknak a helyzetébe, sorsába.
Magyarországon szűk, de komoly bélyeggyűjtő csoport létezik, ők a tábori posta és hadifogoly küldemények gyűjtésére szakosodtak, megannyi ismeretet felhalmozva a háborúk történelmi és emberi részleteiről.
Magam csak az érdekesség kedvéért szereztem be néhány hadifogoly posta küldeményt, melyet alább megosztok, kedvcsinálóként illetve emlékezve a háborúk szenvedő résztvevőire és áldozataira.